Recent Posts by Dunia

Nu e carte sa inveti/Ca viata sa aiba pret…

De 25 aug., 2009 6 No tags 0

O leapsa de la Tomata ma pune la treaba, la scormonit prin amintiri livresti. Ce carti as recomanda eu unor anumite persoane? Sa vedem…

1. Ce carte ai recomanda şi de ce unui dezamăgit din dragoste?
Magicianul. De ce? Povestea si jocul sunt vitale in viata omului, iar dragostea te povesteste si te joaca, astfel traieti, inveti sa traiesti dincolo de dezamagiri.

2. Ce carte ai recomanda şi de ce iubitului/iubitei?
Legendele Olimpului. Sunt convinsa ca le-ar citi cu drag si interes, doar joaca WOW.

3. Ce carte ai recomanda şi de ce celui mai bun prieten?
Cartea nelinistirii a lui Pessoa. Intotdeauna prietenilor buni le recomand ceea ce eu numesc „carte de capatai”.

4. Ce carte ai recomanda şi de ce unui copil de 10 ani?
Cei trei muschetari. De mici trebuie sa invatam ce inseamna prietenia si loialitatea, iar Dumas pare sa fi facut un manual al prietenilor cu acest roman.

5. Ce carte ai recomanda şi de ce unui mare aventurier/călător?
Hm!!! Aici mi-e putin mai greu sa raspund, ma gandesc la Jules Vernes, dar nu stiu sigur care carte, poate Copiii capitanului Grant.

6. Ce carte ai recomanda şi de ce unui duşman cunoscut?
Idiotul sau Jocul cu margelele de sticla. Si nu as recomanda Idiotul datorita titlului, ci pentru ca amandoua cartile aduna in paginile lor viata unor personaje extrem de inteligente, cu mult bun simt, modesti, insetati de cunoastere, si nici un calomniator al meu nu si-ar putea lasa inima impresurata de asemenea simtaminte. Astfel, eu raman in continuare nemuritoare si rece in lumea mea, care niciodata nu o sa fie lumea lor.

7. Ce carte ai recomanda şi de ce unei persoane care nu iubeşte lectura?
O piesa de teatru, Fizicienii de Durrenmatt. Subiectul captiveaza pe oricine, sunt convinsa, incercati numai!!!

8. Ce carte ai recomanda şi de ce unuia “cu nasul pe sus”?
Fratii Karamazov. Cine sa te invete umilinta si pocainta mai bine ca parintele Zosima?

9. Ce carte ai recomanda şi de ce celui care apare primul în lista ta de bloguri?
Cum am eu impartita lista de bloguri, am 2 persoane, nu una, care apare prima in lista. Ama si Adrian Ciubotaru. Amei i-as recomanda superbul si imensul retetar al tatalui meu, si eu il mai rasfoiesc uneori, iar domnisorului Ciubotaru, sa vedem, sa vedem, sa zicem Diavolul meschin al lui Sologub. De ce? O intuitie si atat.

10. Ce carte ai recomanda şi de ce unuia care crede că le-a văzut pe toate în viaţă?
🙂 Biblia, desi eu nu am citit-o, dar nici nu afirm ca stiu tot si inca putin sau ca le-am vazut pe toate in viata. Si fara persiflare, as recomanda Jurnalul fericirii al lui Steinhardt. Suferinta nu are margini, asta trebuie sa constientizam fiecare!.

Acum trebuie sa numesc si eu pe cineva: Dan, Maria, Costel si Madelin.

Piersicuta

De 13 aug., 2009 0 No tags 0

Povestea mea incepe sa fie vizibila, sunt in faza incipienta de piersicuta parfumata. Va urma… In februarie insa, povestea poate fi rostita, trandafirie, pufoasa, catifelata si molatica, o sa prilejuiasca un nou inceput.

Mesaj

De 3 aug., 2009 4 No tags 0

Am un cititor fidel, arrme isi zice. Dominant la dumnealui este grobianismul. I-am permis cateva comentarii pe al meu blog, apoi nu l-am mai ingaduit si i-am lasat scris aceasta hotarare, totusi continua sa-mi lase comentarii. Nu pot zice ca ma bucura, dar intotdeauna ma face sa zambesc. Exista un om care-si da osteneala sa ma deteste, sa ma critice, sa ma jigneasca, dar cu cata insufletire.
Notez aceste randuri, deoarece in ultimul mesaj mi-a dat de inteles ca m-ar sti, personal! Si gandurile mi-au fost redirectionate. Asadar ii raspund si eu acum frumos, draga arrme, duduie sau dandy, nu crezi matale ca lumea asta e suficienta pentru toti? Randurile tale nu mi-au lasat nici macar un gust de coaja de nuca, deci sa nu socotesti ca ma necajesti. Ma iubesc suficienti oameni cat sa-mi dea o aura aparte, cat sa ma consider un om frumos, eu la randul meu raspandesc dragoste prietenilor si familiei, iar zambetul meu a reusit de-a lungul timpului sa ma scoata din atatea incurcaturi. Te rog sa incetezi cu insultele, cu acest joc de-a v-ati ascunselea, iti pot fi foarte usor si eu pisica in ograda ta, daca esti o duduie scalamba sufletului meu, iti transmit pe aceasta cale ca stiu si eu ce ai facut asta vara, unde si cu cine! Priveste-ma in ochi data viitoare cand ma vezi, stiu sa surad cu subinteles.